Karty zbliżeniowe – czy zagrożenia są realne?
Karty zbliżeniowe – czy zagrożenia są realne?

Karty zbliżeniowe weszły do oferty banków w 2008 roku i od tego czasu zdobyły polski rynek. Sposób płacenia bezstykowego jest bardzo popularny, w co drugim portfelu jest karta z logo PayPass lub PayWave.

Karty zbliżeniowe należą do trzeciej generacji kart płatniczych, są następcami karty z paskiem magnetycznym oraz chipem. Transfer informacji w nich odbywa się za pośrednictwem fal radiowych, ponieważ karta ma wbudowaną antenę RFID, poprzez którą łączy się z terminalem płatniczym. Zaletą tego sposobu płacenia jest niewątpliwie fakt naszą kartę cały czas trzymamy w ręku, eliminujemy ryzyko iż ktoś spisze dane z karty aby później wykorzystać je do płacenia za zakupy internetowe.

Podczas płatności zbliżeniowej za zakupy o wartości do 50 zł, nie wymagane jest podawanie kodu PIN. Przy kwotach wyższych PIN lub podpis jest wymagany.

Prasa, również zagraniczna, w ostatnim czasie nagłośniła temat o zagrożeniach wynikających z możliwości zeskanowania zbliżeniowych kart płatniczych na odległość dzięki aplikacji na mobilne urządzenia. W taki sposób złodzieje mieliby namierzać „zbliżeniówki” i pozyskiwać z nich dane potrzebne do wykonania transakcji. Ostrzegano, że dzięki temu, dokonując transakcji offline, można ominąć dzienny limit płatności bezstykowych, który w większości banków wynosi 250 zł a przez to dokonać całkowitego „wyczyszczenia” konta właściciela karty. Zarówno firma MasterCard, jak i Visa, zapewniają, że w praktyce tego rodzaju działania są „niewykonalne” ze względu na dodatkowe zabezpieczenia kart, oraz konieczność zbliżenia czytnika na bardzo bliską odległość by pozyskać dane.

 

Ciężko jednak ignorować liczne doniesienia internautów, jak również naukowe opinie o tym, że ryzyko takie może wystąpić. Dla zapewnienia sobie komfortu oraz poczucia bezpieczeństwa dobrze jest przechowywać swoją kartę w specjalnie wykonanym do tego Etui ekranującym fale RFID. Wtedy będziemy mieć całkowitą pewność, że nie padniemy ofiarą skimmingu na odległość.

Karty zbliżeniowe to bardzo wygodne narzędzie do regulowania opłat. Warto korzystać z nich na co dzień, jednak, tak samo jak w przypadku wszystkich produktów finansowych, rozwaga jest wymagana na pierwszym miejscu. Należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, które zabezpieczą nas przed niepożądanymi skutkami.

 

Zagrożenia, jak każde, są realnie możliwe. Lepiej "dmuchać na zimne", dodatkowych zabezpieczeń własnych pieniędzy nigdy zbyt wiele. Swoją kartę płatniczą noś przy sobie w Etui Ochronnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl