Popularność kart zbliżeniowych rośnie. Choć przeprowadzamy średnio cztery razy mniej transakcji kartą płatniczą niż obywatele zachodnich krajów UE.
Popularność kart zbliżeniowych rośnie. Choć przeprowadzamy średnio cztery razy mniej transakcji kartą płatniczą niż obywatele zachodnich krajów UE.

W Polsce bardzo chętnie sięga się po kartę płatniczą zbliżeniową, wydano ich już około 21 mln. Ta forma płatności coraz bardziej się będzie upowszechniać i ilość takich kart stale będzie przyrastać. Wszystko dzięki rozwojowi sieci terminali płatniczych umożliwiających płatność bezstykową. Do końca 2016 roku wszystkie terminale mają umożliwić płatność zbliżeniową.

 

Nadal, w porównaniu z krajami Zachodnimi, wypadamy słabiej jeśli chodzi o ilość przeprowadzonych płatności za pomocą karty płatniczej. Jest ich u nas około paru tysięcy na rok – w innych krajach średnia jest czterokrotnie wyższa.

Jednak na podstawie danych jakie przedstawia NBP, zauważyć można iż w dużym tempie rośnie ilość transakcji dokonywanych za pomocą karty zbliżeniowej. Wzrastają również wartości jakie taką kartą są opłacane.

Tempo wzrostu jest dużo wyższe niż wzrost płatności zwykłą, tradycyjną kartą debetową. Prawie 20 milionów z wydanych w sumie 35 mln kart płatniczych, to te, posiadające funkcję zbliżeniową.

Do końca 2016 roku, wszystkie terminale płatnicze w naszym kraju zostaną wymienione na nowoczesne modele umożliwiające płatność bezstykową. Będziemy pierwszym, pewnie też długo jedynym, krajem, w którym wszystkie terminale będą taką funkcję posiadać.

Na razie wartość płatności bezdotykowych jest stosunkowo nieduża. Dzieję się tak, z uwagi na fakt, że zazwyczaj metodą zbliżeniową płaci się drobne, kilku – kilkunasto złotowe kwoty. Ta sytuacja, oczywiście na przełomie następnych lat, będzie się stale zmieniać i wartość jak i ilość transakcji dokonywanych kartami zbliżeniowymi będzie stale rosnąć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl