Rodzaje kart płatniczych
Rodzaje kart płatniczych

Karta płatnicza - jest to, wydawany przez instytucje finansowe, elektroniczny środek płatniczy, za pośrednictwem którego możemy podjąć pieniądze z bankomatu lub też płacić za produkty i usługi bez użycia gotówki.

Rodzaje kart płatniczych:

> karty kredytowe – płatności dzięki przyznanego przez Bank, oprocentowanego kredytu, za który użytkownik otrzymuje okresowo rozliczenie za wykonane wcześniej transakcje.

> karty debetowe – płatności w ramach zgromadzonych, na swoim rachunku bankowym, środkom. Taka karta nie daje możliwości przekroczenia stanu przypisanego do niej konta.

> karty obciążeniowe – jest to hybryda karty kredytowej z debetową. Działa na zasadzie przyznanego przez Bank kredytu, który zazwyczaj raz w miesiącu rozlicza pobierając równowartość ze środków zgromadzonych na naszym koncie.

> karty przedpłacone – działają na podobnych zasadach jak telefoniczne karty na „doładowanie”. Taką kartę zasilamy pieniędzmi z naszego konta na określoną przez nas kwotę. Ten rodzaj karty możemy wykonać „na okaziciela”.

> karty wirtualne – najbardziej przypominają przedpłacone, z tą różnicą iż istnieją tylko jako numer przypisany do naszego konta. Wykorzystywane są do płatności internetowych, za dokonane w sieci zakupy.

Karty płatnicze mogą być wypukłe, posiadać pasek magnetyczny lub/i chip. Mogą być również bezstykowe, zbliżeniowe typu PayPass.
W kartach wypukłych, nr konta, data ważności oraz imię i nazwisko posiadacza, wytłoczone są w plastiku. W przypadku kart z paskiem magnetycznym oraz układem chipowym, dane posiadacza karty oraz samej karty, zapisane są na nośniku elektronicznym. Karty bezstykowe mają wbudowany mikroprocesor, który dzięki antenie, pracującej w technologii RFID, bezprzewodowo łączy się ze specjalnym terminalem płatniczym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl