Jak i gdzie wynaleziono pierwszą kartę płatniczą
Jak i gdzie wynaleziono pierwszą kartę płatniczą

Może się to wydawać zaskakujące, ale karty płatnicze to nie wynalazek banków, lecz samych klientów oraz handlarzy. Pomysł był prosty – stworzenie ogólnie dostępnego sposobu płacenia na kredyt za zakupy.
Karta kredytowa była niczym innym, jak dowodem, potwierdzeniem tego, iż jej posiadacz może odebrać, zakupiony na kredyt, towar. Dodatkowo ułatwiała prowadzenie spisu wszystkich kupujących w systemie kredytowym. Kartom nadano indywidualne numery, na których podstawie dokonywano rejestr zakupów danego jej użytkownika.

 

Bum idei płatności bezgotówkowej przypada na rok 1949, gdzie sławny Frank Mc Namara jedząc obiad w Nowojorskiej restauracji nie mógł zapłacić za posiłek gdyż zapomniał portfela. Wpadł wtedy na pomysł i na kawałku kartonu napisał zobowiązanie do tego iż w późniejszym czasie uiści rachunek za spożyty obiad. Tak powstała karta płatnicza, która bogatym Amerykanom dawała możliwość bezgotówkowego dokonywania płatności za zakupy oraz usługi. Rok później, Frank Mc Namara, założył organizację Diners Club, która do dzisiaj zajmuje się wydawaniem kart płatniczych.

W roku 1958 Bank of America, jako pierwszy, wydał dla swoich klientów kartę kredytową „Americard”. Później wszystko działo się już lawinowo. Kolejne banki występowały do tego banku o licencję na wprowadzanie do obiegu własnych kart kredytowych. Produkt w latach 70-tych miał bardzo silna pozycję na rynku, powstały wtedy dwie organizacje, które skupiły prawie półtora tysiąca Banków w USA. Te dwie potężne organizacje byli przodkami istniejących w dzisiejszych czasach, Visy oraz Master Card.

W Polsce, w czasach PRL-u, prekursorami płatności bezgotówkowych był ORBIS, który przyjmował tego typu płatności od swoich zagranicznych gości.
W 1991 roku, ORBIS razem z Bankiem Inicjatyw Gospodarczych utworzył firme PolCard. Pierwsza karta płatnicza wydana przez BIG nosiła nazwę Visa Biznes.
Kolejne lata wyglądały następująco:

Pekao S.A., w 1993 roku, wydała pierwszą kartę dla klientów indywidualnych, a w 1995 roku pierwszą kartę kredytową.
W 2001 roku powstała pierwsza karta wirtualna, w 2002 roku ING Bank Śląski wydał kartę pre-paid a w roku następnym Kredyt Bank S.A. pierwszą w Polsce kartę z mikrochipem.

Jak to wygląda dziś? Obecnie, Polska jest liderem płatności zbliżeniowych w Europie!

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl